fbpx

בכמה עלה שיעור האוטיזם אצל תינוקות שצפו זמן רב במסכים

מחקר יפני גדול שפורסם ב-Jama מעלה ממצאים מדאיגים. החוקרים: "להגביל צפייה מופרזת במסכים בתינוקות עד גיל שנה"

שיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
צילום הדמיה: ביגסטוק

לתינוקות שצופים בטלוויזיה לפחות שעתיים ביום יש סיכוי גבוה פי שלושה להיות מאובחנים עם אוטיזם – כך מצא מחקר רחב היקף שנערך באוניברסיטת Yamanashi ביפן ופורסם אתמול בכתב העת היוקרתי JAMA Pediatrics.

במסגרת המחקר השוו החוקרים את רמות זמן המסך של 84 אלף ילדים בני שנה מול שיעורי האבחונים של אוטיזם כאשר היו בני שלוש. הממצאים הצביעו על כך ששיעורי האוטיזם היו גבוהים פי 3.5 בקרב בנים שנחשפו כתינוקות למסכים במשך שעתיים עד ארבע שעות ביום, בהשוואה לבנים שלא היה להם זמן מסך. כמו כן, הסיכוי לאוטיזם גדל ככל שהתינוקות נחשפו זמן רב יותר למסכים. עם זאת, לא נמצא קשר דומה בבנות. “הממצאים שלנו תומכים בהגבלת זמן מסך מופרז בקרב תינוקות”, מסרו החוקרים בעקבות התוצאות.

לדבריהם, מחקרים שנערכו בשנים האחרונות הבחינו בקשר בין משך זמן מסך לבין מאפיינים אוטיסטיים אצל ילדים. מגיפת הקורונה, הם מציינים, עוד הגדילה את זמן המסך בקרב ילדים ברחבי העולם.

איך בוצע המחקר? החוקרים תישאלו את הורי התינוקות כמה זמן בילו ילדם או ילדתם בצפייה בטלוויזיה או בתקליטורי DVD כאשר היו בני שנה. בשאלון המשך נשאלו ההורים האם ילדם אובחן עם אוטיזם בין גיל שנתיים לשלוש – התקופה שבדרך כלל ילדים מאובחנים עם התסמונת.

ואלה היו הממצאים: כ-330 ילדים (0.4 אחוזים) אובחנו עד יום הולדתם השלישי, כאשר 251 מהמקרים היו בקרב בנים ו-79 בקרב בנות. שיעור הבנים עם אוטיזם עלה ככל שזמן המסך בגיל שנה היה גבוה יותר. בהשוואה לבנים שלא צפו כלל בטלוויזיה, לאלו שצפו פחות משעה ביום היה סיכוי גבוה ב-38% להיות מאובחנים עם אוטיזם בשנתיים שלאחר מכן. בקרב בנים שצפו במסכים עד שעתיים ביום הסיכויים היו גבוהים פי 2.16, ואצל מי שנחשפו למסכים עד ארבע שעות בכל יום – פי 3.48. כאמור, אותה מגמה לא נראתה בקרב בנות.

ארגון הבריאות העולמי כבר המליץ בעבר לא לחשוף ילדים למסכים במהלך 12 החודשים הראשונים לחייהם. למרות זאת, צוות החוקרים מצא כי 9 מתוך 10 ילדים שהשתתפו במחקר נחשפו למסכים בשנה הראשונה. הצוות העריך כי זמן מסך עשוי להשפיע על שיעורי אוטיזם מכיוון שהוכח כבר כי גלים אלקטרומגנטיים הנפלטים ממסכים משפיעים על התנהגות בעכברים.

מחקרים אחרים העלו כי מכשירים אלקטרוניים מעוררים מולקולות שנקשרו עם תסמינים דמויי אוטיזם. “בינקות, כאשר המוח עדיין מתפתח, גורמים סביבתיים כמו גירוי חשמלי דרך מסכים וגירוי אור מראייה עשויים להשפיע על התפתחות נוירו-עצבית”, הסבירו החוקרים. לגבי בנות, הצוות אמר כי היעדר קשר בין זמן מסך לשיעור האוטיזם עשוי לנבוע משיעור האבחון הנמוך בהרבה לעומת בנים.

1 ל-44 ילדים בארה”ב

הפרעת הספקטרום האוטיסטי (ASD) עלולה לגרום למגוון רחב של תסמינים, אשר לרוב מקובצים לשתי קטגוריות עיקריות. הראשונה, בעיות באינטראקציה חברתית ותקשורת. אלה כוללות קושי להבין ולהיות מודע לרגשות של עצמך ושל אנשים אחרים, ו/או לקושי לקחת חלק בשיחות או להתחיל בשיחות. קטגוריה שנייה היא דפוסי חשיבה או תנועה פיזית מוגבלים וחוזרים על עצמם, כגון הקשה בידיים, השמעת קולות ועוד. אם השגרה הזו מופרת – זה עשוי להתבטא בעצבנות או כעס.

הערכות אחרונות בארצות הברית מדברות על אחד ל-44 ילדים שמאובחנים עם אוטיזם. לתסמונת אין תרופה, אך מגוון תוכניות תמיכה חינוכיות והתנהגותיות עשויות לסייע לאנשים עם אוטיזם. עד היום מדענים לא יודעים בדיוק מה גורם לאוטיזם.

המחקר המלא

עוד מחקרים מעניינים:

מחקר: האם שימוש במסכים בקורונה קשור לתסמינים נפשיים בילדים

מחקר ישראלי: עד איזה גיל כדאי לאבחן אוטיזם כדי לשפר את סיכויי ההתפתחות

מחקר חדש מציע למדוד מה ילד עם אוטיזם יודע לעשות, במקום מה לא

מחקר: קשר בין מחסור בחיידקי מעיים לאוטיזם

שיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

בואו להיות חלק מקהילה של אנשים כמוכם

קבלו ישירות למייל שלכם את הסיפורים הכי חמים של “שווים”

קראו עוד בשווים

מערכת שווים

גלילה לראש העמוד

בואו להיות חלק מהקהילה שלנו

קבלו ישירות למייל שלכם את הסיפורים הכי חמים של ״שווים״