נושאים קשורים

טיפול ישראלי מעלים כאבים קשים באמצעות “ניתוק עצבי”

מרפאה חדשנית הפועלת באיכילוב מציעה פתרון להפחתת כאב – באזורים שלא ניתנים לריפוי. איך זה בדיוק עובד, למי זה מיועד והאם יש תופעות לוואי? שיחה עם ד"ר עידו שטראוס

סיימון קאוול חושף שהתמודד עם דיכאון: “הרגשתי מת מבפנים”

שופט "אמריקן איידול" חושף בפודקאסט חדש את מצבו הנפשי בשנים שבהן היה אמור להיות הכי מאושר: "הייתי בספירלה ששלחה אותי למטה. אם הייתי נפגע מאוטובוס ומת, זה לא היה מטריד אותי"

טכנולוגיה מאפשרת למשותקים לשלוט בטלפון – עם הלשון

סטארט-אפ חדש פיתח מכשיר MouthPad ייחודי – שמעניק לאנשים עם מוגבלות בתנועה את היכולת לנהל מכשירים אלקטרוניים דרך תנועות לשון וראש. כך זה עובד

הלוחם שהתאבד, אב ל-2 אוטיסטים – יוכר כחלל צה”ל

כך הודיע בצאת החג דובר צה"ל. עכשיו תוכל המשפחה להביאו לקבורה צבאית
הסתדרות 480-100

שר החינוך, ללמד ב-4 שעות לעבוד עם תלמידים אוטיסטים? זה אמיתי?

היעדר קבלת החלטות במועדן הנכון שם את משרד החינוך בבעיה עמוקה מול תלמידי החינוך המיוחד. עכשיו נשארה רק הבחירה בין הגרוע – לגרוע יותר. מאמר מיוחד
ראשיאוטיזםאבחון וטיפול באוטיזםבכמה עלה שיעור האוטיזם אצל תינוקות שצפו זמן רב במסכים

בכמה עלה שיעור האוטיזם אצל תינוקות שצפו זמן רב במסכים

מחקר יפני גדול שפורסם ב-Jama מעלה ממצאים מדאיגים. החוקרים: "להגביל צפייה מופרזת במסכים בתינוקות עד גיל שנה"

צילום הדמיה: ביגסטוק

לתינוקות שצופים בטלוויזיה לפחות שעתיים ביום יש סיכוי גבוה פי שלושה להיות מאובחנים עם אוטיזם – כך מצא מחקר רחב היקף שנערך באוניברסיטת Yamanashi ביפן ופורסם אתמול בכתב העת היוקרתי JAMA Pediatrics.

במסגרת המחקר השוו החוקרים את רמות זמן המסך של 84 אלף ילדים בני שנה מול שיעורי האבחונים של אוטיזם כאשר היו בני שלוש. הממצאים הצביעו על כך ששיעורי האוטיזם היו גבוהים פי 3.5 בקרב בנים שנחשפו כתינוקות למסכים במשך שעתיים עד ארבע שעות ביום, בהשוואה לבנים שלא היה להם זמן מסך. כמו כן, הסיכוי לאוטיזם גדל ככל שהתינוקות נחשפו זמן רב יותר למסכים. עם זאת, לא נמצא קשר דומה בבנות. “הממצאים שלנו תומכים בהגבלת זמן מסך מופרז בקרב תינוקות”, מסרו החוקרים בעקבות התוצאות.

לדבריהם, מחקרים שנערכו בשנים האחרונות הבחינו בקשר בין משך זמן מסך לבין מאפיינים אוטיסטיים אצל ילדים. מגיפת הקורונה, הם מציינים, עוד הגדילה את זמן המסך בקרב ילדים ברחבי העולם.

איך בוצע המחקר? החוקרים תישאלו את הורי התינוקות כמה זמן בילו ילדם או ילדתם בצפייה בטלוויזיה או בתקליטורי DVD כאשר היו בני שנה. בשאלון המשך נשאלו ההורים האם ילדם אובחן עם אוטיזם בין גיל שנתיים לשלוש – התקופה שבדרך כלל ילדים מאובחנים עם התסמונת.

ואלה היו הממצאים: כ-330 ילדים (0.4 אחוזים) אובחנו עד יום הולדתם השלישי, כאשר 251 מהמקרים היו בקרב בנים ו-79 בקרב בנות. שיעור הבנים עם אוטיזם עלה ככל שזמן המסך בגיל שנה היה גבוה יותר. בהשוואה לבנים שלא צפו כלל בטלוויזיה, לאלו שצפו פחות משעה ביום היה סיכוי גבוה ב-38% להיות מאובחנים עם אוטיזם בשנתיים שלאחר מכן. בקרב בנים שצפו במסכים עד שעתיים ביום הסיכויים היו גבוהים פי 2.16, ואצל מי שנחשפו למסכים עד ארבע שעות בכל יום – פי 3.48. כאמור, אותה מגמה לא נראתה בקרב בנות.

ארגון הבריאות העולמי כבר המליץ בעבר לא לחשוף ילדים למסכים במהלך 12 החודשים הראשונים לחייהם. למרות זאת, צוות החוקרים מצא כי 9 מתוך 10 ילדים שהשתתפו במחקר נחשפו למסכים בשנה הראשונה. הצוות העריך כי זמן מסך עשוי להשפיע על שיעורי אוטיזם מכיוון שהוכח כבר כי גלים אלקטרומגנטיים הנפלטים ממסכים משפיעים על התנהגות בעכברים.

מחקרים אחרים העלו כי מכשירים אלקטרוניים מעוררים מולקולות שנקשרו עם תסמינים דמויי אוטיזם. “בינקות, כאשר המוח עדיין מתפתח, גורמים סביבתיים כמו גירוי חשמלי דרך מסכים וגירוי אור מראייה עשויים להשפיע על התפתחות נוירו-עצבית”, הסבירו החוקרים. לגבי בנות, הצוות אמר כי היעדר קשר בין זמן מסך לשיעור האוטיזם עשוי לנבוע משיעור האבחון הנמוך בהרבה לעומת בנים.

1 ל-44 ילדים בארה”ב

הפרעת הספקטרום האוטיסטי (ASD) עלולה לגרום למגוון רחב של תסמינים, אשר לרוב מקובצים לשתי קטגוריות עיקריות. הראשונה, בעיות באינטראקציה חברתית ותקשורת. אלה כוללות קושי להבין ולהיות מודע לרגשות של עצמך ושל אנשים אחרים, ו/או לקושי לקחת חלק בשיחות או להתחיל בשיחות. קטגוריה שנייה היא דפוסי חשיבה או תנועה פיזית מוגבלים וחוזרים על עצמם, כגון הקשה בידיים, השמעת קולות ועוד. אם השגרה הזו מופרת – זה עשוי להתבטא בעצבנות או כעס.

הערכות אחרונות בארצות הברית מדברות על אחד ל-44 ילדים שמאובחנים עם אוטיזם. לתסמונת אין תרופה, אך מגוון תוכניות תמיכה חינוכיות והתנהגותיות עשויות לסייע לאנשים עם אוטיזם. עד היום מדענים לא יודעים בדיוק מה גורם לאוטיזם.

המחקר המלא

עוד מחקרים מעניינים:

מחקר: האם שימוש במסכים בקורונה קשור לתסמינים נפשיים בילדים

מחקר ישראלי: עד איזה גיל כדאי לאבחן אוטיזם כדי לשפר את סיכויי ההתפתחות

מחקר חדש מציע למדוד מה ילד עם אוטיזם יודע לעשות, במקום מה לא

מחקר: קשר בין מחסור בחיידקי מעיים לאוטיזם

מערכת שווים כוללת כ-12 כותבים, כמעט כולם אנשים עם מוגבלויות. כל עבודתה מוקדשת לסיקור חייהם של אנשים עם מוגבלות בישראל.

כתבות אחרונות