נושאים קשורים

הופכים קושי לפתרון: אלו המוצרים שניצחו בתחרות ההאקאוטיזם

עשרה סטרט-אפים חדשים בתחום הטכנולוגיה לאוטיזם התחרו על המקום הראשון באירוע שיא טכנולוגי מיוחד במינו: "זכות והזדמנות חד-פעמית"

התנגדות להטלת אגרה של 700 שקל על ביקור במיון פסיכיאטרי

מאחורי המהלך עומדים משרדי הבריאות והאוצר. ממלא מקום יו"ר ועדת הבריאות:  "אין מקום לאגרה כזו. לחייב את קופות החולים להקים מוקדי טיפול בקהילה"

למה לא הלכתי להצביע בבחירות לרשויות המקומיות

אתמול לא הלכתי להצביע. אם מישהו במשרד הפנים חושב שפתקי ההצבעה מונגשים – כדאי לו לחשוב שוב | טור מאת לקוית ראייה

בג”ץ יכריע: האם תוקפא רפורמת מכשירי השיקום?

ארגוני הזכויות למען אנשים עם מוגבלות עתרו לביהמ"ש בבקשה לצו ביניים להפסקת החקיקה שתעביר את הסמכות על המכשירים ממשרד הבריאות לקופות החולים
הסתדרות 480-100

נחתם צו הרחבה: כל העובדים הסוציאליים ייהנו מעליית שכר

שר העבודה יואב בן צור הרחיב את ההסכם הקיבוצי שנחתם בין הממשלה להסתדרות לטובת העו"סים. רשימת ההטבות – בכתבה
ראשיבריאותהיום: הממשלה תאשר תוכנית לטיפול במחסור במטפלים פרא רפואיים

היום: הממשלה תאשר תוכנית לטיפול במחסור במטפלים פרא רפואיים

במערכת הבריאות ובחינוך המיוחד חסרים אלפי מטפלים. תוכנית שמוביל ח"כ להב הרצנו מבקשת לקדם פתרון באמצעות מערכת תמריצים

ח"כ יוראי להב הרצנו
ח”כ יוראי להב הרצנו

הבוקר (א’) הממשלה צפויה לאשר תוכנית לטיפול במחסור במקצועות המטפלים הפרא-רפואיים, באמצעות תמריצים שונים. במשך שנים רבות הייתה הזנחה של התחום וכן שחיקה בשכר ובמעמד של המטפלים הפרא-רפואיים בישראל, בחינוך המיוחד ובמגזר הציבורי.

על פי דוח ממשלתי שפורסם בחודש נובמבר, ועליו דיווחנו כאן, יש מחסור של 467 מרפאים בעיסוק, 402 קלינאי תקשורת ו-132 פיזיותרפיסטים בחינוך המיוחד. הדוח מזהיר כי בעוד שלוש שנים המחסור יגדל ל-594 מרפאים בעיסוק, 527 קלינאים ו-166 פיזיותרפיסטים.

בנוסף, נכון להיום חסרים במגזר הציבורי 1,878 פיזיותרפיסטים, 2,177 קלינאיות תקשורת ו-2,560 מטפלים בריפוי ועיסוק, והפערים בין המצוי לרצוי רק יגדלו. הדוח מצביע על הפתרון לטווח המיידי, והוא מיצוי פוטנציאל של המטפלים ברישיון הקיימים בשוק ותימרוץ של העוסקים בתחום, כדי להגדיל את היקף העבודה במערכות הציבוריות.

התוצאה, נכון לעכשיו, היא תורים ארוכים, שלפעמים נמשכים חודשים, של הורים וילדים לקבלת טיפולים ואבחונים – זמן קריטי שהולך לאיבוד, פוגע באופן משמעותי בטיפול, ויכול לשנות את החיים של ילדים רבים.

הפתרון מגיע

שרונה שליו (מימין) ובתאל שאלתיאל, מקימות ארגון סחל"ב
שרונה שליו (מימין) ובתאל שאלתיאל, מקימות ארגון סחל”ב

בשנה האחרונה, הוביל ח”כ יוראי להב הרצנו (יש עתיד) יחד עם ח”כ ויו”ר הקואליציה וועדת הבריאות, עידית סילמן (ימינה), משרד הרווחה, החינוך, הבריאות ועוד, מאבק עיקש שנועד להביא את הנושא לסדר היום. במאבק לקחו חלק גם הורים לילדים עם מוגבלות, ארגון סחל”ב (סיוע בחוק לילדים על הרצף) ועמותות וארגונים נוספים למען התפתחות הילד.

התוכנית שמובאת היום לממשלה, מדברת על אימוץ מסקנות הדו”ח, הקמת צוות בחינה ויישום של ההתמודדות עם פערי כוח האדם במקצועות הפרא-רפואיים בראשות מנכ”לי המשרדים הממשלתיים וגיבוש תכנית תמריצים, בתוך 45 ימים, בהסכמת אגף התקציבים של משרד האוצר כדי לעודד מטפלים לעבוד בתחום.

בנוסף, משרד החינוך יגבש בתוך חודשיים תוכנית להכנסת מטפלות ממקצועות הבריאות בישראל למשרדו ולמיפוי והרחבת מספר המטפלים הקיימים היום.

החלטה משנה חיים

ח”כ להב הרצנו: “לאחר מאבק ארוך שהובלתי, אני שמח להביא לתיקון היסטורי בהיקף הטיפולים הפרא-רפואיים, טיפולים שמעניקים לילדים עם צרכים מיוחדים את היכולת להתפתח, לגדול ולממש את חייהם. זוהי החלטה משנה חיים עבור אלפי ילדים בשנים הכי קריטיות להתפתחותם. אני מודה ליו”ר ועדת הבריאות, ח”כ עידית סילמן, על שיתוף הפעולה בדרך למציאת הפתרון”.

ח”כ עידית סילמן: “החלטת הממשלה היא בשורה של ממש למערכת הבריאות בישראל שתזכה תוך זמן קצר, בזכות התמריצים שיקבעו ע”י הממשלה, לתוספת כ”א משמעותית למקצועות הבריאות ובכך נוביל לצמצום תורים, ולטיפול מקצועי ומיטבי יותר לתושבי ישראל הזקוקים לכך. אני מודה לראש הממשלה נפתלי בנט, לשר האוצר אביגדור ליברמן, לשר הבריאות ניצן הורביץ על אישור ההחלטה וכן לחברי חה”כ יוראי להב הרצנו, על דחיפתו לקידומה”.

יליד 1991. נשוי פלוס אחד. נולד עם שיתוק מוחין קל. בוגר תואר ראשון בתקשורת וניהול. היה כתב צבאי בדובר צה"ל, עורך באתר one וכתב אתר השקמה מרשת שוקן. במקביל לעבודתו ב"שווים" מגיש תוכנית ספורט ב"רדיו סול" ומשמש עורך משנה באתר "ישראל ספורט".

כתבות אחרונות