נושאים קשורים

הופכים קושי לפתרון: אלו המוצרים שניצחו בתחרות ההאקאוטיזם

עשרה סטרט-אפים חדשים בתחום הטכנולוגיה לאוטיזם התחרו על המקום הראשון באירוע שיא טכנולוגי מיוחד במינו: "זכות והזדמנות חד-פעמית"

התנגדות להטלת אגרה של 700 שקל על ביקור במיון פסיכיאטרי

מאחורי המהלך עומדים משרדי הבריאות והאוצר. ממלא מקום יו"ר ועדת הבריאות:  "אין מקום לאגרה כזו. לחייב את קופות החולים להקים מוקדי טיפול בקהילה"

למה לא הלכתי להצביע בבחירות לרשויות המקומיות

אתמול לא הלכתי להצביע. אם מישהו במשרד הפנים חושב שפתקי ההצבעה מונגשים – כדאי לו לחשוב שוב | טור מאת לקוית ראייה

בג”ץ יכריע: האם תוקפא רפורמת מכשירי השיקום?

ארגוני הזכויות למען אנשים עם מוגבלות עתרו לביהמ"ש בבקשה לצו ביניים להפסקת החקיקה שתעביר את הסמכות על המכשירים ממשרד הבריאות לקופות החולים
הסתדרות 480-100

נחתם צו הרחבה: כל העובדים הסוציאליים ייהנו מעליית שכר

שר העבודה יואב בן צור הרחיב את ההסכם הקיבוצי שנחתם בין הממשלה להסתדרות לטובת העו"סים. רשימת ההטבות – בכתבה
ראשיאוטיזםאבחון וטיפול באוטיזםמחקר ישראלי: כבר בגיל שנה יש סיכוי להעריך אם הילד על הספקטרום

מחקר ישראלי: כבר בגיל שנה יש סיכוי להעריך אם הילד על הספקטרום

החוקרים דגמו מעל מיליון ילדים מ"טיפת חלב", באמצעות מודל חיזוי של אוטיזם. "ניתן להשתמש בממצאים כדי לקדם את הפוטנציאל ההתפתחותי של הילד"

המחקר עשוי לסייע לילדים לקבל התערבות טיפולית בגילאים מוקדמים (צילום אילוסטרציה)

לפי מחקר ישראלי חדש, כבר בגיל 12 חודשים ניתן להתחיל להעריך את הסיכוי שילד או ילדה יאובחנו בהמשך עם אוטיזם. זאת באמצעות נתוני מעקב התפתחותי שגרתיים בטיפות החלב. המחקר פורסם ב-10 בינואר בכתב העת JAMA Network Open.

ד”ר גיא עמית ממכון המחקר KI בכפר מל”ל ועמיתיו ערכו מחקר רטרוספקטיבי שנועד לפתח מודלים לחיזוי אוטיזם. החוקרים השתמשו בנתונים ארציים של הערכות התפתחותיות שנערכו בין ה-1 בינואר 2014 ל-17 בינואר 2023. המחקר כלל את כל 1,187,397 הילדים שהוערכו בטיפות החלב, המבצעות מעקב התפתחותי שגרתי של ילדים בישראל מלידה ועד גיל 6.

החוקרים מצאו שביצועי מודל החיזוי של אוטיזם השתפרו עם עליית גיל הניבוי. בגיל 12 חודשים נרשם “דיוק הוגן”, שהלך והשתפר בגיל 18 חודשים ועוד יותר בגיל 36 חודשים.

“ממצאי המחקר מצביעים על כך שדרך השימוש במודלים של חיזוי ניתן לשלב סקר אוטיזם בצורה פשוטה במסגרת מעקב התפתחותי שגרתי בגיל הרך”, כותבים המחברים במאמר. “הגישה המוצעת עשויה לסייע לילדים לקבל התערבות טיפולית בגילאים מוקדמים, בזמן שיאפשר את מימוש הפוטנציאל ההתפתחותי שלהם”.

החוקרים שאלו את עצמם האם ניתן לבצע במדויק בדיקת אוטיזם בגיל הרך באמצעות מודל חיזוי אוטומטי המבוסס על נתונים אורכיים ממעקב התפתחותי שגרתי. התשובה שהתקבלה הייתה חיובית. המודלים שנוסו במחקר השיגו ביצועים גבוהים בניבוי הסבירות להתפתחות אוטיזם, תוך שימוש במידע מהערכות התפתחותיות שגרתיות. הביצועים לא נפלו מהבדיקות המקובלות בעולם לחיזוי ואבחון אוטיזם. בהתחשב בעלייה המתמשכת בשכיחות אוטיזם בעולם, בדיקה מוקדמת יעילה היא חיונית לתחילת התערבויות טיפוליות בזמן ולשיפור התוצאות.

********************

עזרו לנו להמשיך לעבוד בשבילכם. מוזמנים לעגל לטובה לעמותת שווים. רק 5 שקלים בממוצע בחודש. הקליקו >> bit.ly/Shavvim-igul-letova

********************

הנתונים נלקחו מכ-1,000 מרפאות טיפות חלב המבצעות מעקב התפתחותי שגרתי לילדים עד גיל 6 ומשרתות 70% מהילדים בישראל. עבור כל ילד חולצו משתנים דמוגרפיים הקשורים ללידה, כמו גם מדידות גדילה לכל ביקור במרפאה, הערכות אבני דרך התפתחותיות כמותיות ומשתנים של סיכום הפנייה. רק מידע שהיה זמין לפני גיל החיזוי שימש להדרכה והערכת המודלים.

התוצאה העיקרית שנבחנה הייתה זכאות לקצבת ילד נכה ממשלתית עקב אבחנה עם אוטיזם, לפי נתונים של המוסד לביטוח לאומי.

מהמחקר עלה שניתן לחזות אוטיזם מנתוני מעקב התפתחותי שגרתי ברמת דיוק העולה אפילו על בדיקת M-CHAT, שהיא המקובלת בעולם. “כלי זה עשוי להשתלב בצורה חלקה בזרימת העבודה הקלינית כדי לשפר את הזיהוי המוקדם של ילדים שעשויים להפיק תועלת מהתערבויות בזמן”, נכתב במחקר.

“הדגמים שלנו השיגו ביצועים טובים לילדים עד גיל 12 חודשים, עם שיפור ניכר בגילאים מבוגרים יותר”, כתבו החוקרים. “בדקנו כמה סוגים של מודלים, הנבדלים במשתני הניבוי שלהם. התוצאות מצביעות על כך שציוני השגת אבני דרך התפתחותיות הם מנבאים חזקים של אוטיזם. המודלים השיגו ביצועים טובים כאשר יושמו על נתוני אורך וביקור בודד והראו ערך ניבוי תוסף החל מגיל 12 חודשים. הגישה המוצעת עשויה לסייע לילדים בקבלת התערבויות בזמן ובמימוש הפוטנציאל ההתפתחותי שלהם”.

לקריאת המחקר המלא הקליקו כאן

מערכת שווים כוללת כ-12 כותבים, כמעט כולם אנשים עם מוגבלויות. כל עבודתה מוקדשת לסיקור חייהם של אנשים עם מוגבלות בישראל.

כתבות אחרונות