נושאים קשורים

עיריית פתח תקווה בנתה בניין חדש – ושכחה לשים מעלית

בבניין ניתנים שירותים לציבור, שבפועל לא נגישים לאנשים עם מוגבלויות. נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות איימה בתביעה – והעירייה התחייבה לתקן את הליקוי

גם אם לעולם לא אחווה תשוקה במציאות, היא קיימת עבורי בספרים

הרומן "אהבות נכזבות" של מילן קונדרה גרם לי להרגיש דברים שלא הרגשתי מעולם – ואני מקווה מאוד שארגיש יום אחד בעתיד

“למה לילד שלי לא מגיע סל שילוב? כי רציתי שיהיה שף?”

תלמידים עם צרכים מיוחדים שלומדים בחינוך המקצועי לא מקבלים סל שילוב, ובמשרדי העבודה והחינוך מגלגלים אחריות זה על זה. "אלו שני משרדי ממשלה, למה הם לא יכולים פשוט להעביר את הכסף ביניהם?"

ילדים עם CP לא יצטרכו להגיע שוב ושוב לוועדות רפואיות

מדיניות חדשה של ביטוח לאומי צפויה להקל על אלפי ילדים עם שיתוק מוחין. מעתה יקבעו אחוזי נכות קבועים, והוועדה תתכנס רק פעמיים עד גיל 18 ושלושה חודשים
הסתדרות 480-100

עם אוטיזם ודרגות על הכתפיים: המסע המרגש של חיילי “תתקדמו”

שלושה קצינים חדשים על הספקטרום עמדו השבוע על מגרש המסדרים בבה"ד 15. מי שהיה צריך הוכחה ש"גם הם יכולים" – קיבל אותה בענק. טור אישי מיוחד של אודי הלר
ראשיאנשים עם מוגבלויותאנשים עם מוגבלויותהמבחן של מרב מיכאלי: האם תפעל לטובת הנכים גם מתוך הממשלה

המבחן של מרב מיכאלי: האם תפעל לטובת הנכים גם מתוך הממשלה

הלכנו לבדוק: כיצד הצביעה יו"ר מפלגת העבודה החדשה בחוקים הנוגעים לאנשים עם מוגבלויות. פרק 5 בסדרה

מרב מיכאלי. צילום מתוך אתר הכנסת

לקראת הבחירות לכנסת ה-24, נראה שראשי המפלגות מתחילים להפנים שקהילת הנכים והאנשים עם מוגבלות בישראל היא כוח אלקטורלי משמעותי. חלק מהמפלגות אפילו הקימו מטות מיוחדים שנועדו לשכנע מצביעים עם מוגבלות לתמוך בהן. אז למי מהרשימות אפשר להאמין, ומי סתם מנסה לקושש קולות תוך מתן הבטחות סרק?

בניסיון לתת לכך תשובה, יצאנו באתר “שווים” לבדוק כיצד הצביעו ראשי הרשימות בכל ההצבעות בכנסת הנוגעות לאנשים עם מוגבלות במהלך עשר השנים האחרונות. אחרי שבפרק הרביעי עסקנו בח”כ אביגדור ליברמן, יו”ר מפלגת ישראל ביתנו, היום נתמקד בח”כ מרב מיכאלי, יו”ר מפלגת העבודה החדשה.

מיכאלי נחשבת לבעלת עמדות חברתיות במגוון רחב של נושאים. האם זה כולל גם נכים ואנשים עם מוגבלויות? בואו נראה כיצד היא הצביעה לאורך השנים בחוקים הנוגעים לאוכלוסייה זו.   

על מה היא הצביעה נגד

10.7.18 : אישור החוק – חוק חינוך מיוחד (תיקון מס` 11), התשע”ח – 2018. הצעת החוק ביקשה ליישם רפורמה כללית בחינוך המיוחד. הרפורמה כללה מעבר לוועדות זכאות ואפיון, שיקבעו את זכאותם של תלמידים לשירותי חינוך מיוחדים, וכן את סל השירותים שלו הם זכאים, והחלטה עקרונית כי הורי התלמיד הם שיבחרו, למעט במקרים מסוימים, את סוג המסגרת החינוכית שבה ילמד. יש לציין כי לצד התומכים ברפורמה, היו לה גם מתנגדים רבים, ועד היום היא נותרה שנויה במחלוקת, אפילו בקרב הורים לילדים עם מוגבלויות. מרב מיכאלי הצביעה נגד יחד עם חבריה למחנה הציוני ולאופוזיציה, אך הצעת החוק אושרה בזכות הקואליציה על חודם של שלושה קולות.

על מה היא הצביעה בעד

8.7.20 : הצעת חוק הביטוח הלאומי (תיקון – השוואת קצבת נכות לשכר מינימום). הצעת החוק ביקשה להשוות את גובה הקצבה שעל בסיסה מחושבת קצבת הנכות לשכר המינימום, כדי לאפשר לנכים מחיה בכבוד. מרב מיכאלי הצביעה בעד יחד עם חבריה למפלגת העבודה ולאופוזיציה, אך הצעת החוק נפלה.

18.12.13: הצעת חוק הביטוח הלאומי (תיקון – קצבת נכות לעקרת בית). הצעת החוק ביקשה להשוות בין הזכויות של נשים לגברים. נכון להיום אישה נכה מקבלת מעמד של עקרת בית בלי בדיקת יכולת השתכרותה, ומה שקובע הוא רק יכולתה לתפקד במשק הבית. הצעת החוק הציעה לבטל את ההבחנה הקיימת בין אישה וגבר לעניין זה, ולקבוע שהקריטריון לקבלת קצבה ייקבע לגבר ולאישה על פי כושר ההשתכרות בלבד. מרב מיכאלי הצביעה בעד יחד עם חבריה למפלגת העבודה ולאופוזיציה, אך הצעת החוק נפלה.

2.3.15 : הצעת חוק שיקום, קידום ושילוב אנשים עם אוטיזם בקהילה, התשע”ה – 2015. הצעת החוק ביקשה לקדם ולשלב אנשים עם אוטיזם כדי לאפשר להם דרגה עצמאית תפקודית עם איכות חיים, תוך כדי שמירה על כבוד האדם וחירותו. מרב מיכאלי הצביעה בעד יחד עם חבריה למחנה הציוני ולאופוזיציה יחד עם הקואליציה, הצעת החוק אושרה.

:16.12.15   הצעת חוק שוויון לאנשים עם מוגבלות (תיקון מס` 17) (הלוואה לדיור לאדם עם מוגבלות), התשע”ז – 2017. הצעת החוק ביקשה להבטיח שאדם עם מוגבלות יהיה זכאי לקבל הלוואה לדיור מהתאגידים הבנקאיים גם במקרה בו חברות הביטוח סירבו לבטחו בביטוח חיים. מרב מיכאלי הצביעה בעד יחד עם חבריה למחנה הציוני ולאופוזיציה יחד עם הקואליציה, הצעת החוק אושרה.

למה היא מתחייבת במצע

כשנכנסנו לאתר מפלגת העבודה התפלאנו לגלות שלא מצוין בו דבר בנושא אנשים עם מוגבלויות. עם זאת, לאחר שפנינו לדובר המפלגה קיבלנו את המצע בתחום. “המפלגה תפעל לתקצוב הוגן, תיקון עוולות כלכליות וחברתיות”, נכתב שם, “וקידום חקיקה בנושא רווחת אוכלוסיית הנכים ושילובם המלא בחברה”. אבל מה זה אומר באמת של החיים?

לגבי קצבאות הנכות, מתחייבת המפלגה לדרוש כי יועבר תקציב מדינה בהקדם, אשר יגלם בתוכו את מתווה העלאת קצבאות הנכות הכלליות, ולהמשיך לפעול על מנת להשוות את קצבאות הנכות לשכר המינימום. לפעול זה בסדר, אבל זו עדיין לא התחייבות ממשית.

בתחום התעסוקה של אנשים עם מוגבלות, במפלגה מצהירים שיפעלו למיגור האפליה נגד מי שרוצים ויכולים לעבוד במגזר הציבורי והפרטי. בנוסף, מבטיחים שם לעודד קליטת עובדים במשרדי הממשלה ובשירות המדינה בשיעור של 3% (החוק דורש 5%), לנקוט אפליה מתקנת ולפעול לעמידה ביעדים.

******************************************************
זקוקים למשלבת, מרפאה בעיסוק, קלינאית תקשורת, פסיכולוג ילדים? מאות נותני שירותים מחכים לכם בפורום “המקצוענים” של שווים

(המאגר הושק לאחרונה, ועם הזמן יילך ויגדל היצע המטפלים)
*****************************************************

עוד מבטיחים במפלגה לפעול להגדלת מספר אנשי המקצוע בתחום הסיעוד והמטפלים הפרא רפואיים, שנמצא כרגע בתחתית המדרגה. כמו כן, הם מתחייבים לשיפור הנגישות במרחב הציבורי ובמקומות העבודה, לקיצור הזמנים עד להשלמת תהליכי הנגישות, ולביטול הפטור מנגישות שהוענק בין היתר למוסדות חינוך על תיכוניים להשכלה מקצועית, טכנית, תורנית ודתית.

בנוגע לחינוך המיוחד, המפלגה מתחייבת לפעול להגדלת התקציבים “על מנת לשקף את הצרכים האמיתיים של התלמידים, כגון יחס מטפל-מטופל ושעות טיפולים פרא רפואיים”. בנוסף, אומרים שם, יפעלו לקידום שילובם של פעוטות עם צרכים מיוחדים במעונות יום רגילים, תוך תקצוב מתאים וקבלת סיוע פרטני או קבוצתי. ויש עוד: הרחבת הזכאות לגמלת ילד נכה באמצעות תיקון בתקנות הביטוח הלאומי; והסדרת נושא דמי המחלה להורים לילדים עם מוגבלות במסגרת חוק דמי מחלה.

בדרך למשרד החינוך?

אז כאמור, לאורך השנים הייתה מיכאלי עקבית מאוד בכל הנוגע להשוואת קצבאות הנכות לגובה שכר המינימום, וכנ”ל לגבי ביטול החוק המקזז מקצבת הנכים שיוצאים לעבוד, הידוע בשמו חוק לרון. בכלל, כמעט בכל החוקים החברתיים מיכאלי וחבריה לעבודה הצביעו בעד, אבל צריך לזכור שמהאופוזיציה זה תמיד קל יותר, כי מי שצריך לחתום על הצ’קים זו הממשלה.

אם התסריט הטוב מבחינתה יתממש ומיכאלי תיכנס לממשלה, הדיבור הוא שהיא עשויה לכהן כשרת החינוך, הכל כמובן תלוי כמות המנדטים שתביא והקונסטלציה הפוליטית שתיווצר. אם באמת תכבוש את כס שרת החינוך, יהיו לה אתגרים רבים הנוגעים לילדי החינוך המיוחד, כולל לאן ממשיכים/ממשיכות עם הרפורמה החדשה והשנויה במחלוקת, לה התנגדה מיכאלי בכנסת.

הכתבות הקודמות:

ככה וככה: איך הצביע ליברמן בחוקים הקשורים לנכים

איך הצביע נפתלי בנט בחוקים הנוגעים לנכים

איך הצביע יאיר לפיד

ואיך הצביע גדעון סער

יליד 1991. נשוי פלוס אחד. נולד עם שיתוק מוחין קל. בוגר תואר ראשון בתקשורת וניהול. היה כתב צבאי בדובר צה"ל, עורך באתר one וכתב אתר השקמה מרשת שוקן. במקביל לעבודתו ב"שווים" מגיש תוכנית ספורט ב"רדיו סול" ומשמש עורך משנה באתר "ישראל ספורט".

כתבות אחרונות