נושאים קשורים

מתי ניתן לשנות את שעת ההסעה של ילד מבית הספר

אתם שואלים על זכויות של אנשים עם מוגבלות, והמומחים של עמותת "קשר" עונים. והפעם: האם אפשר לבקש מהרשות המקומית להקדים את ההסעה לילד הביתה

מחקר: הקורונה פגעה נפשית בנערים יותר מאשר בנערות

מהמחקר, שנערך ביפן, עולה כי המגיפה גרמה לעלייה משמעותית בסימני דיכאון בקרב מתבגרים בני 16, בעוד שמתבגרות לא חוו עלייה יוצאת דופן. מובילת המחקר: "יש לעודד בנים לפנות לעזרה בנושאי בריאות הנפש"

מהשיקום להייטק: “קורסים כאלה הם מקפצה לפצועי מלחמה”

200 חיילים ואזרחים השתתפו באירוע השקה לתוכנית ייחודית המציעה למשתקמים מהמלחמה הכשרות בהייטק במחיר סמלי. מנדי שמואל שנפצע בנובה: "זה גורם לי לחייך ולהרגיש שאני לא מתבזבז"

חפשו את זה: גוגל משיקה 8 תכונות נגישות חדשות

לרגל יום המודעות הבינלאומי, ענקית החיפוש הופכת את המוצרים והשירותים שלה לנגישים יותר – למען אנשים עם מוגבלויות. בין השאר הושקו עדכונים בגוגל מפול וב-Lookout
הסתדרות 480-100

ספיד דייטינג בפארק: ענת ושלמה הכירו במפגש של “מיוחדים”

זה לא פשוט למצוא זוגיות וחברות בתור אדם עם מוגבלות. עם זאת, אתר ההיכרויות שהוקם לפני כשנה מצליח להפגיש לא מעט זוגות מאושרים. זה מה שקורה בשטח
ראשיבריאותקנס לקופות חולים שלא ידווחו על משך התורים בהתפתחות הילד

קנס לקופות חולים שלא ידווחו על משך התורים בהתפתחות הילד

לאחר הפרסום ב"שווים" כי הקופות לא עומדות בחובה לפרסם כמה זמן מחכים הילדים לאנשי מקצוע, משרד הבריאות מהדק את הפיקוח - ומטיל סנקציות כלכליות

בית החולים ברזילי, אשקלון. צילום: ויקיפדיה
בית החולים ברזילי, אשקלון. צילום: ויקיפדיה

הסנקציה החדשה של משרד הבריאות נגד קופות החולים: במידה ולא תדווחו על זמני ההמתנה בתחום התורים בהתפתחות הילד, סכום התמיכה בכם יקוזז ב-10%. מדובר על תזכיר חוק חדש שנסגר בסוף חודש אפריל השנה, שמנסה לענות על הביקורת נגד המשרד בכך שהוא לא מפרסם את זמני ההמתנה של התורים כפי שהתחייב לעשות בעבר.

גם היום (שני), הנתון הכי עדכני שקיים לגבי זמני ההמתנה בהתפתחות הילד הוא רק מאפריל 2022. הנתונים מצביעים על עיכוב של כשבעה חודשים מרגע פתיחת התיק בקופת החולים “כללית” ועד הטיפול בקלינאות תקשורת, עיכוב של חמישה וחצי חודשים בריפוי בעיסוק ועיכוב של חצי שנה לטיפול של פסיכולוג התפתחותי. גם בקופת החולים “מאוחדת”, ימתין ילד הזקוק לקלינאית תקשורת או פסיכולוג התפתחותי כחמישה חודשים.

לפי משרד הבריאות, מטרת מבחן התמיכה, שבתוקף כבר היום, היא הרחבת אספקת השירותים הניתנים בתחום התפתחות הילד, ובפרט לעניין מתן שירותים במסגרת הסדר, במקום החזר על טיפול פרטי. מטרתו של תזכיר החוק שפורסם היא לטייב את התמיכה הניתנת לקופות החולים, שהרחיבו את השירותים הניתנים למבוטחיהן בתחום התפתחות הילד.

**************

עזרו לנו להמשיך לעבוד בשבילכם. מוזמנים לעגל לטובה לעמותת שווים. רק 4 שקלים בממוצע בחודש. הקליקו >>> bit.ly/Shavvim-igul-letova

**************

ההתחייבות שלא מומשה

כזכור, בשנת 2020 משרד הבריאות העניק תוספת של 80 מיליון שקלים לתוכנית לקיצור התורים בהתפתחות הילד והרחבת המענים של קופות החולים בתחום, אך כידוע זה לא הוביל לפתרון המשבר. במשך כמעט שלוש שנים, עשרות משפחות פנו ל”שווים” ודיווחו על תורים לאבחונים, למרפאות בעיסוק ולקלינאיות תקשורת שנמשכים לעתים חצי שנה עד שנה.

במשרד הבריאות התחייבו כי תוך שלושה חודשים מכניסת הרפורמה לתוקף (כלומר, עד דצמבר 2020) יופחת ב-50% מספר הילדים הממתינים לטיפול או לאבחון יותר מחצי שנה. תוך חצי שנה מכניסת הרפורמה, התחייבו במשרד, אף מטופל לא ימתין למעלה מחצי שנה לטיפול, ותוך שנה ושלושה חודשים – 95% מהמטופלים יקבלו מענה תוך שלושה חודשים בלבד.

בחודש שעבר, בדיון שנערך בוועדה המיוחדת לפניות הציבור בראשות ח”כ יצחק פינדרוס (יהדות התורה) בנוגע לרפורמה, יעדיה וזמני ההמתנה לטיפולים, נציגת משרד הבריאות, דינה צ’רנוי, הודיעה כי הרפורמה נכשלה.

הליכי ההתפתחות של הילדים הוא תהליך מורכב שמשפיע על מגוון תחומים בחיי הילד, כולל התפתחות פיזית, רגשית, חברתית ותקשורתית. התמיכה המתמשכת והמקצועית בתהליך זה יכולה להבטיח לילדים הזדמנויות טובות יותר להתפתח ולהשגת יכולות מיטביות, איכותיות וגישה משופרת למטופלים. התיקון בתזכיר החוק אמנם מבקש לשדרג את התמיכות הקיימות, ולהביא לשיפור חזון ומערך התמיכה המסוגל לעמוד באתגרים המשתנים של הילדים בקרב הציבור המבוטח, אך בפועל זה עדיין לא קורה.

**************

עזרו לנו להמשיך לעבוד בשבילכם. מוזמנים לעגל לטובה לעמותת שווים. רק 4 שקלים בממוצע בחודש. הקליקו >>> bit.ly/Shavvim-igul-letova

**************

יליד 1991. נשוי פלוס אחד. נולד עם שיתוק מוחין קל. בוגר תואר ראשון בתקשורת וניהול. היה כתב צבאי בדובר צה"ל, עורך באתר one וכתב אתר השקמה מרשת שוקן. במקביל לעבודתו ב"שווים" מגיש תוכנית ספורט ב"רדיו סול" ומשמש עורך משנה באתר "ישראל ספורט".

כתבות אחרונות