נושאים קשורים

נכה על כיסא גלגלים סורבה לקבל תג נכה: “מזלזלים באדם סובל”

למרות 100 אחוזי הנכות ומחלת העור הנדירה שלה, משרד התחבורה סירב לבקשתה של שמרית ברק: "התנועה ללא רכב לא תחמיר את מצבה הרפואי"

עונה שנייה ל”החיים ובת'”: איימי שומר על החיים עם בעל אוטיסט

הקומיקאית חוזרת לעונה שנייה של הסדרה "החיים ובת'", שמטפלת בנושאים שלא כולנו רגילים להיחשף אליהם בטלוויזיה: "רצינו להראות מה זה אומר באמת להיות על הספקטרום"

נמצא תקציב לחוגי ספורט לתלמידים עם מוגבלות

בשבועות האחרונים ניהלו מספר חברי כנסת, בראשם חה"כ סימון דוידסון (יש עתיד) מאבק למציאת מקור תקציבי חדש לפעילות התאחדות הספורט לבתי הספר

הנגשה ברמה אחרת: זו הרפורמה בסניפי רשת סטארבקס

כדאי ללמוד משהו מהאמריקאים: רשת הקפה הפופולרית יוצאת למהלך יוצא דופן להתאמת החנויות שלה לאוכלוסיית האנשים עם מוגבלות. על הפרק: שינוי בתצוגות, בדלתות ואפילו בתאורה ובאקוסטיקה
הסתדרות 480-100

“בצהרון הפרידו את הילדים ‘המיוחדים’ מהילדים ‘הרגילים'”

אמהות מגן חינוך מיוחד בבנימינה נאבקות כדי שילדיהן לא יועברו לצהרון נפרד: "ליום אחד כבר שמו אותם בחדר אחר משאר הילדים. זו אפליה". המועצה: "זה ישפר את השירות שהם יקבלו"
ראשיאנשים עם מוגבלויותאנשים עם מוגבלויותמשרד המשפטים: 1.6 מיליון אנשים עם מוגבלות בישראל - 20% מהציבור

משרד המשפטים: 1.6 מיליון אנשים עם מוגבלות בישראל – 20% מהציבור

דוח נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות: לאחד מכל 5 ישראלים יש מוגבלות כלשהי. רק 57% מהאנשים בגיל העבודה מועסקים

צילום: ביגסטוק

בישראל חיים כ-1.6 מיליון אנשים עם מוגבלות, שהם כ-20% מהאוכלוסייה. מתוכם כ-326 אלף ילדים (11% מכלל הילדים בישראל), 751 אלף אנשים בגילאי עבודה (16% מהאנשים בגילאי עבודה) ו-525 אלף אנשים בגילאי 65+ (47% מהאנשים בגילאים אלה) – כך מפרסמת היום נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות במשרד המשפטים.

הנתונים הופקו עבור הנציבות על ידי מכון מאיירס-ג’וינט-ברוקדייל על בסיס נתוני הסקר החברתי של למ”ס לשנת 2020 וסקר ילדים עם מוגבלות בישראל. מבחינת מאפייני המוגבלות בקרב אנשים מעל גיל 20: לכ-499 אלף אנשים יש מוגבלות חמורה, ול-654 אלף אנשים מוגבלות מתונה. ל-40% מהם קושי בהליכה, ל-8% קושי בראייה ול-7% קושי בשמיעה.

תעסוקה

בשנת 2020 היו 57% מהאנשים עם מוגבלות מועסקים, וזאת לעומת 77% מהאנשים ללא מוגבלות. בקרב החברה הערבית הפערים גדולים עוד יותר, כאשר רק 32% מהגברים עם מוגבלות מועסקים, לעומת 55% מהגברים ללא מוגבלות.

קיימים גם פערי שכר: בקרב אנשים עם מוגבלות כשליש (34%) השתכרו עד 5000 ₪ נטו, לעומת רק כרבע (23%) מהאנשים ללא מוגבלות המשתכרים שכר זה.

מהסקר עולה כי כמחצית (48%) מהאנשים עם מוגבלות מעריכים כי אם יאבדו את מקום העבודה אין סיכוי או קיים סיכוי קטן בלבד שימצאו עבודה אחרת באותה רמת הכנסה, וזאת לעומת 31% בקרב אנשים ללא מוגבלות המעריכים כך.

מצב כלכלי

מצבם הכלכלי של אנשים עם מוגבלות גרוע יותר מזה של אנשים ללא מוגבלות: בשנת 2020 14% מהם דיווחו כי אינם יכולים לכסות את ההוצאות החודשיות, לעומת 5% מהאנשים ללא מוגבלות. 19% מהאנשים עם מוגבלות בגילאי העבודה ויתרו על תרופות ו-15% ויתרו על ארוחה חמה בשל קשיים כלכליים. רק 32% מהאנשים עם מוגבלות בחברה הערבית מרוצים ממצבם הכלכלי, לעומת 49% מהאנשים ללא מוגבלות.

חינוך

ל-40% מהאנשים עם מוגבלות השכלה תיכונית ומטה (ללא תעודת בגרות), וזאת לעומת 23% מהאנשים ללא מוגבלות. באופן דומה, רק ל-21% מהאנשים עם מוגבלות השכלה אקדמית, וזאת לעומת 36% בקרב אנשים ללא מוגבלות.

בקרב החברה הערבית הפערים גדולים עוד יותר, כאשר 66% מהם בעלי השכלה תיכונית ומטה (ללא תעודת בגרות), לעומת 40% מהאנשים ללא מוגבלות בחברה הערבית. הממצאים מראים כי לנשים עם מוגבלות השכלה אקדמית בשיעור גבוה יותר מזו של גברים עם מוגבלות, כאשר 26% מהן רכשו השכלה אקדמית, לעומת 16% מהגברים בלבד.

בדידות ומצב רגשי

בשנת 2020, השנה בה פרצה מגפת הקורונה, נרשמה עלייה בשיעור האנשים שהעידו שאין אדם שהם יכולים לסמוך עליו בעת מצוקה ומשבר: 19% מהאנשים עם מוגבלות חמורה דיווחו על כך, לעומת 5% בלבד מהאנשים ללא מוגבלות. 18% מהאנשים עם מוגבלות צופים שחייהם יהיו פחות טובים בשנים הקרובות, לעומת 5% מהאנשים ללא מוגבלות.

פער דיגיטלי

בשנת 2020, בשל משבר הקורונה, נרשמה עלייה בשימוש באינטרנט בקרב אנשים עם מוגבלות בגילאי העבודה (20-64), וכ-90% מהם דיווחו כי הם עושים שימוש באינטרנט.

הפערים הדיגיטליים בין אנשים עם מוגבלות לבין אנשים ללא מוגבלות משמעותיים בעיקר בקרב אנשים בגילאי 65 ומעלה. בשנת 2020 נמצא שרק 60% מהאנשים עם מוגבלות בגילאים אלו מדווחים כי הם עושים שימוש באינטרנט באמצעות מחשב או טלפון נייד, לעומת 81% מהאוכלוסייה ללא מוגבלות. 42% מהאנשים עם מוגבלות בגילאי עבודה דיווחו על קושי לרכוש מיומנויות טכנולוגיות חדשות ועל צורך בהכשרה והדרכה בשימוש באינטרנט.

מערכת שווים כוללת כ-12 כותבים, כמעט כולם אנשים עם מוגבלויות. כל עבודתה מוקדשת לסיקור חייהם של אנשים עם מוגבלות בישראל.

כתבות אחרונות