נושאים קשורים

“אתה לא נראה אוטיסט”, אומרים לי. אני בולע את העלבון

נועם שרוני (15) כבר רגיל לסטיגמות ולתוויות, אבל עדיין מבקש מכם פשוט לראות אותו כמו שהוא באמת. טור אורח

עשרות ילדים חולים המרותקים לביתם לא מקבלים מענה חינוכי וטיפולי

על פי נתונים שפרסמה הכנסת, כ-190 תלמידי בית ספר עם מוגבלויות קשות נשארים מאחור. הסיבה: מחסור חמור בכוח אדם

החשד: בן 76 תקף מינית נער בן 15 עם מוגבלות

המשטרה: החשוד, תושב בית שמש, ביצע בנער מעשים מגונים בשני מקרים לפחות. הפרקליטות צפויה להגיש נגדו כתב אישום חמור

ביטוח לאומי: הקצבאות זינקו ב-50% בתוך ארבע שנים

המוסד מפרסם נתונים מדאיגים על עליות חדות בהיקף התשלומים לציבור. הסיבות העיקריות: מלחמת "חרבות ברזל", והקפיצה במספר האבחונים לאוטיזםחברה גרמנית סירבה לספק ציוד לנבחרת עיוורים ישראלים

החברה הודיעה כי החלטתה נועדה לקדם "פתרון שלום של הסכסוך". בוועד הפראלימפי הגיבו בזעזוע: "זוהי פגיעה קשה בטוהר הספורט, ותהליך מסוכן שעלול להידרדר"
ראשיאוטיזםאבחון וטיפול באוטיזם"הפרקליטה וו" הופכת את האוטיזם לכלי נשק בבית המשפט

“הפרקליטה וו” הופכת את האוטיזם לכלי נשק בבית המשפט

הדמות שובת הלב של וו יאנג וו בדרמה הקוריאנית החדשה בנטפליקס חדה, שובת לב ועוזרת לשבור סטגימות. ביקורת טלוויזיה

הפרקליטה וו. צילום - מתוך הסדרה בנטפליקס
הפרקליטה וו. צילום – מתוך הסדרה בנטפליקס

נושא האוטיזם עולה לתודעה ביתר שאת בשנים האחרונות בכל המדיה, ובמיוחד בעולם התרבות, הספרות, הקולנוע והטלוויזיה. שנים אחרי “איש הגשם” ההוליוודי, גם עולם הסדרות לא מפחד להתייחס לנושא. אפילו בארץ הופקה “על הספקטרום” (שאף קיבלה גירסה אמריקאית).

אין ספק שהיצירה אוהבת אנשים על הרצף: את הגולם שבתוכו אצור פרפר, את הגאונות העוטפת את האדם בחליפה חונטת של הרגלים כפויים והתנהגות שבלונית.

שובת לב חדה ואמיצה

דרמת המשפט הקוריאנית החדשה שעלתה השבוע לנטפליקס, “הפרקליטה ווּ”, מספרת את סיפורה של וו יאנג וו, עורכת דין מבריקה על הספקטרום האוטיסטי שמתקבלת לעבודה במשרד עורכי דין מוביל. למרות שהיא ניחנת באינטליגנציה גבוהה להפליא (164 איי-קיו), היא מתמודדת עם קושי חברתי ובעייתיות ביצירת קשר עם שותפיה לעבודה ולקוחותיה.

השחקנית יון בין פארק, המגלמת את דמותה של וו, משחקת נפלא. היא שובת לב בחדות שלה, שעוטפת את ההומור ואת הנימוס שלה בדידקטיות חיננית. הדמות של וו כל כך בטוחה בעצמה, ולא מקבלת את המקובל מאליו. היא עושה זאת באופן כל כך שובה לב, מפגינה חדות ואומץ, עד כדי כך שהצופה עשוי לייחל לעצמו להיות אוטיסט.

לאחר שהיא מסיימת את לימודי המשפטים, וו מתחילה לעבוד בפירמת עורכי הדין “הנבאדה”. וו מצוותת למשפטן הוותיק ג’ונג מיונג סוק, שלא מתלהב מהעובדה שהיא מצטרפת לחברה. לאחר שכנוע מהמנכ”ל, וו מתחילה לעבוד על תיק בפיקוחו של מיונג סוק, וגורמת לו להשתאות מגאונותה.

החיבור ללוויתנים

במהלך הסדרה, וו חושפת בפני חבריה לעבודה עובדות ספציפיות על לוויתנים, אותן צברה מהתעניינות כמעט אובססיבית בחיות העצומות. בכך, וו למעשה פותחת בפני ידידיה צוהר לעולם הלוויתנים, שהוא למעשה מראה לעולמה. אנשים על הרצף לעיתים מגלים דבקות בתחום ידע מסוים, או מוקסמים להחריד מחיה, שעשויה להפוך למוטיב כפייתי בחייהם.

כשוו מנסה להמחיש את רגשותיה בפני הקרובים לה, היא פולטת בזריזות עובדות ספציפיות להחריד על לוויתנים, כדי לנסות להגיע, בדרכה, לקרבה. בכך, החיות הימיות הענקיות מלוות אותה בכל שיחה או מחשבה.

מחברת מציאות לדמיון

“הפרקליטה וו” לוקחת את האוטיזם למחוזות שבהם לא היה קודם: עולם המשפט. הסדרה מצליחה לשבור סטיגמות על עורכי דין, לכאורה היצורים הכי מקובעים שהולכים על פי הספר, שגם בעולמם המעונב והפוליטקלי קורקט – לאוטיזם יש מקום. וו מצליחה להפוך את האוטיזם שלה, הירידה האובססיבית לפרטים, ותשומת לב לכל דבר חריג, ליתרון. אופן המחשבה האוטיסטי הוא כלי הנשק שלה.

כמו כן, הגיבורה מצליחה לשלב בין עולם הספר, לעולם הדמיוני שבמוחה (הצפוף מעובדות על לוויתנים) ומסבה כל שיחה פרטית עם חבריה לשיחה על לוויתנים. בכך, היא מצליחה לחבר מציאות ודמיון, ולהוציא מזיכרונה פסקי דין וחוקים שלמים על פרטיהם הקטנים, ולכאורה שוליים, במטרה לפצח את התיק.

דמותה של וו חודרת לליבו של הצופה, ועשויה אפילו לתת השראה לאנשים ללא מוגבלות על גמישות מחשבה, דמיון ועולם פנימי מפותח ככלי להצלחה מקצועית. על כך מגיע ליוצרי הסדרה שאפו גדול על הטיפול בנושא האוטיזם והפיכתו לכוח עבור כולם.

אפשר לומר שהסדרה מתמצתת את כלל המאבק של אנשים עם מוגבלויות. בהתחברות הקולגות לוו, הם לא רק לומדים עליה יותר, אלא מנצחים בתיקים עבור לקוחות ועבור הצדק. הסדרה מראה איך קבלת השונה והמוזר לכאורה, היא מתנה שאתה נותן לעצמך על מנת להרחיב אופקים, ולהכיר עולמות נפשיים אחרים.

אל תשפטו, תציצו, ואולי הסדרה תמצא חן בעיניכם. זכרו: אין מוגבלים, יש גמלים שנושאים דבשות כבדות, שרק צריך לשבת ביניהם ולרכב אל אופק החיים.

ילדית 1974. באה מהבטן אל הבטן דרך הבטן-והבטן כמו השמש שורפת ומרפאה. חולה כרונית באנורקסיה ובולמיה. עבדה במעריב לנוער, מקומונים, ידיעות אחרונות, מעריב וגלובס וחברת ענני תקשורת. הוציאה שלושה ספרים: "אכולות", "יותר מכל" ו"גירת הגמל".

כתבות אחרונות