נושאים קשורים

“אתה לא נראה אוטיסט”, אומרים לי. אני בולע את העלבון

נועם שרוני (15) כבר רגיל לסטיגמות ולתוויות, אבל עדיין מבקש מכם פשוט לראות אותו כמו שהוא באמת. טור אורח

עשרות ילדים חולים המרותקים לביתם לא מקבלים מענה חינוכי וטיפולי

על פי נתונים שפרסמה הכנסת, כ-190 תלמידי בית ספר עם מוגבלויות קשות נשארים מאחור. הסיבה: מחסור חמור בכוח אדם

החשד: בן 76 תקף מינית נער בן 15 עם מוגבלות

המשטרה: החשוד, תושב בית שמש, ביצע בנער מעשים מגונים בשני מקרים לפחות. הפרקליטות צפויה להגיש נגדו כתב אישום חמור

ביטוח לאומי: הקצבאות זינקו ב-50% בתוך ארבע שנים

המוסד מפרסם נתונים מדאיגים על עליות חדות בהיקף התשלומים לציבור. הסיבות העיקריות: מלחמת "חרבות ברזל", והקפיצה במספר האבחונים לאוטיזםחברה גרמנית סירבה לספק ציוד לנבחרת עיוורים ישראלים

החברה הודיעה כי החלטתה נועדה לקדם "פתרון שלום של הסכסוך". בוועד הפראלימפי הגיבו בזעזוע: "זוהי פגיעה קשה בטוהר הספורט, ותהליך מסוכן שעלול להידרדר"
ראשיאוטיזםותזעק הארץ – הפגנה בחמישי בערב בתל אביב למען דיירי "בני ציון"

ותזעק הארץ – הפגנה בחמישי בערב בתל אביב למען דיירי “בני ציון”

"אנחנו לא ניתן להתעללויות שעברו היקרים לנו לרדת מסדר היום" אומרים הורים לדיירים במעון, שהיו קורבנות לאלימות

הזמנה להפגנה בחמישי
הזמנה להפגנה בחמישי

“ותזעק הארץ” – זו הכותרת של ההפגנה למען אנשים וילדים עם מוגבלות שכלית, שתתקיים בעקבות חשיפת מאות מעשי ההתעללות במעון “בני ציון”. ההפגנה תיערך ברחבת מוזיאון תל אביב ביום חמישי הקרוב (17.2) בשעה 19:00.

יותר לא יעבדו עלי שהבן שלי “נפל”

“אנחנו לא ניתן להתעללויות שעברו היקרים לנו לרדת מסדר היום”, אומרת דיתה אוהב-ציון, אחת ממארגנות הההפגנה. אוהב-ציון היא אימו של רוני בן ה-34 שחי עם מוגבלות שכלית, והוא דייר במעון כבר 12 שנים.

“מרגע זה העיניים שלנו פקוחות, יותר לא יעבדו עלינו ויספרו לנו סיפורים שהבן שלי נפל בחדר, או מהכיסא ואני אאמין לזה”, היא אומרת, “יותר לא יסרבו לפתוח לנו מצלמות כולם על הכוונת. הפושעים האלה ידעו שלא יעשו להם כלום”.

אוהב-ציון מדגישה כי כרגע המטרה של ההפגנה אינה סגירת המעונות, אלא קודם כל פיקוח הדוק עליהם, יצירת הרתעה כנגד אלימות כזו, וגיוס צוות איכותי שיטפל בדיירים. “צריך להפסיק להתייחס אליהם כחוסים, הם אנשים ודיירים”, היא אומרת, “אנחנו רוצים לשנות את כל האווירה, שיראו אותנו ואותם, בלי מספרים לפי בניינים שונים, ולהחזיר למשפחות את השלווה ובעיקר את הביטחון. זה לא החצר האחורית של מדינת ישראל אלא הבית שלהם. אנחנו מזמינים את כולם להצטרף אלינו”. 

רוני בן ה-34 שהיה דייר במעון
רוני בן ה-34 – דייר במעון

מאות מעשי התעללות

לפני כחודש, עובדת סוציאלית התלוננה במשטרת ראש העין וסיפרה שאחד הדיירים דיווח שהוא הותקף בידי עובד המקום. השוטרים צפו במצלמות האבטחה, ונחשפו למאות מעשים קשים הכוללים אלימות, השפלות, תקיפות מיניות, והתעללות פיזית ונפשית כנגד 17 דיירים.

המשטרה עצרה את לאית סאלמה בן ה-24 מקלנסווה כחשוד ראשי בפרשה ויחד איתו שלושה מטפלים נוספים, מרח נבריסי, אדם קשקוש ועאתיאן קשקוש. בשבוע שעבר הפרקליטות הגישה כתבי אישום נגד ארבעתם, ובהם עשרות סעיפים שמתארים את הזוועות.

“לא ישנה כבר שבועיים”

מאז פרסום הפרשה, חשפנו בשווים כי בני משפחה העידו על סימני אלימות הרבה לפני שהוגשה אותה תלונה במשטרה – אך הנהלת המקום (שהוחלפה מאז) התעלמה מהם. בני משפחה אחרים ממשיכים לחשוף ברחבי הרשת אירועים נוספים שקרו בין כותלי המעון.

“אני כבר שבועיים לא ישנה בגלל כל מה שקרה, אני יודעת שגם אחי עבר התעללויות על ידי המטפלים האלה”, מספרת לשווים חני כספי, אחת ממארגנות ההפגנה ואם לילד עם מוגבלות. אחיה של חני, אליעזר בן ה-51, חי עם מוגבלות שכלית ואוטיזם וגם גר במעון.

"אמרתי להם שאחי עובר התעללות" - חני כספי ואחיה אליעזר
“אמרתי להם שאחי עובר התעללות” – חני כספי ואחיה אליעזר

“כשהראו בטלוויזיה את סלאמה, אחי קם והוריד את הראש. הוא לא רצה להסתכל עליו בכלל והוא היה מאוד נסער. אני בטוחה שההתעללות לא הייתה רק בבניין 15, כפי שפורסם, אלא גם בבניינים אחרים. צריך לחקור לאחור ולפתוח את כל המצלמות במעון ובמעונות בכלל”.

לפני התפוצצות הפרשה, כספי פנתה למעון וביקשה לברר מספר מקרים שהיא חושדת שאירעו לאחיה, אבל המעון סירב. “אמרתי להם שאחי עובר כאן התעללות, הגשתי תלונה במשטרה שאותה הם סגרו מחוסר ראיות. הצוות במעון אמר לי שאני מדברת שטויות, אבל אני ידעתי מה שעובר אחי יום יום, אף אחד לא האמין לי”, הדגישה.

כספי טענה שהם ימשיכו לבצע פעולות נוספות כדי להמשיך ולהציף את הנושא. “עכשיו יש רעש תקשורתי והרווחה בעניין ומנהלת את הכל, אבל אנחנו לא רוצים שהמעון יחזור לידיים פרטיות, אלא שיהיה באחריות הממשלה. כל מעון כזה מקבל אלפי שקלים מכל דייר – כסף שנכנס לכיס שלהם, במקום לשלם לעובדים ולתת טיפול ראוי לדיירים וזה מה שקורה. לא עוד”.

יליד 1991. נשוי פלוס אחד. נולד עם שיתוק מוחין קל. בוגר תואר ראשון בתקשורת וניהול. היה כתב צבאי בדובר צה"ל, עורך באתר one וכתב אתר השקמה מרשת שוקן. במקביל לעבודתו ב"שווים" מגיש תוכנית ספורט ב"רדיו סול" ומשמש עורך משנה באתר "ישראל ספורט".

כתבות אחרונות